26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Reçel nga mjedrat

Më të lexuarat

Përbërësit:

• 2 kg mjedra
• 1 kg sheqer
• 1 limon

Përgatitja:

2 kg mjedra i hidhni në kullore dhe i lani, duke e fundosur kulloren në ujë 5-6 herë, derisa të lahen mirë.

Mjedrat të kullohen dhe në tenxhere të bëhet kjo radhitje: një rend mjedra, një rend sheqer, ndërkaq në fund të hidhet lëngu i limonit dhe të lihen 2 orë në vend të ftohtë.

Pas dy orësh të zihen në zjarr të lehtë.

Kur të fillojnë të valojnë duhet të vazhdohet me zierjen dhe me atë rast me kujdes të përzihen në mënyrë të reçeli të mos shkrumbohet.

Reçelin e zier duhet ta ambalazhin në kavanoza të nxehur.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit