6.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Reagim i ashpër turk për krimin më të fundit izraelit në Gaza

Më të lexuarat

Ankaraja: E gjithë bota duhet ta dijë nga kjo që po ndodh…

Një sulm i fundit nga Izraeli ndaj civilëve të pafajshëm në radhë për ndihmë është provë se ai synon shkatërrimin e qëllimshëm dhe kolektiv të popullit palestinez, tha të enjten Ministria e Jashtme e Turqisë.

Ministria lëshoi ​​një deklaratë në lidhje me sulmin izraelit në Gaza, në të cilin u vranë më shumë se 100 palestinezë që prisnin ndihma humanitare.

“Duke vrarë palestinezët në sheshin Nabulsi, Izraeli i ka shtuar një krim të ri krimeve të tij kundër njerëzimit. Fakti që Izraeli, i cili dënoi banorët e Gazës me uria, këtë herë po synon civilët e pafajshëm në radhë për ndihmë, është dëshmi se ai ka një qëllim me vetëdije për shkatërrim kolektiv të popullit palestinez”.

Ankaraja thekson se Izraeli duhet të përfundojë menjëherë operacionin ushtarak në Gaza, por se qeveria izraelite nuk ka sens dhe ndërgjegje të shëndoshë për të marrë këtë vendim.

“E gjithë bota duhet të shohë se shtypja në Gaza do të kthehet në një katastrofë që do të ketë pasoja globale jashtë rajonit. Në këtë kontekst, ne u bëjmë thirrje të gjitha grupeve që kanë ndikim në qeverinë izraelite të ndalojnë brutalitetin në Gaza”, tha Ministria e Jashtme turke në deklaratë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit