1.4 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

Pse në Turqi pihet më shumë çaj se kudo tjetër?

Më të lexuarat

Në majë të një mali të pjerrët në Turqinë verilindore, fshati Haremtepe i ngjan një ishulli të rrethuar nga një oqean i madh gjelbërimi me rreshtat e gjelbëruar të plantacioneve të çajit. Dhjetëra mbledhës çaji, pothuajse tërësisht të fshehur mes bimësisë së gjelbër të thellë të kodrës, këpusin me shpejtësi gjethet që shkëlqejnë dhe i depozitojnë në thasë të mëdhenj prej pëlhure të vendosur mbi supe përpara se të fillojë përmbytja tjetër, shkruan CNN.

“Ky vend është i veçantë”, thotë Kenan Çiftçi, pronar i një plantacioni çaji dhe kafeneje në fshat. “Normalisht, çaji mund të rritet vetëm në zonat ekuatoriale. Por mikroklima e zonës, shumë diell dhe shi, do të thotë që çaji mund të lulëzojë”. Këtu dhe anembanë Rizesë, një provincë pjellore në kufi me Detin e Zi, e njohur për klimën e saj të lagësht, shirat dhe pamjet mahnitëse, është vendi ku kultivohet shumica e çajit në atë që është kombi më i madh në botë për konsumin e çajit.

Britanikët dhe kinezët, të lidhur me historinë e çajit, mund të kenë më shumë vëmendje, por Turqia (ose Türkiye siç e quan tani veten) ka sipas disa vlerësimeve, konsumin më të lartë për frymë në botë. Mesatarja turke e konsumimit të çajit është katër kilogramë gjethe në vit, sipas Komitetit Ndërkombëtar të Çajit, ekuivalenti i 85 milionë njerëzve të tij që pinë katër gota në ditë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit