14.7 C
Pristina
Saturday, August 6, 2022

Porosi nga hoxhë Bekir Halimi mbi kujdesin që duhet te kemi në komunikacion

Më të lexuarat

Pyetje:

Ngjarjet e fundit te aksidenteve në trafik jan berë shqetesuese si për vozitesit poashtu edhe per qytetaret, a keni një këshillë për ata që vozisin mjete motorike, çka duhet pasur parasysh para se ta startojë veturen e tij?

Përgjigje:

Fillimisht mos te vozit ai që ska leje, pastaj ata që kanë leje por nuk din me vozit mirë, pastaj të mos nxitojnë në komunikacion, ti japin përparësi atyre që e meritojnë, të mos e përdorin telefonin duke vozitur, mos te habiten me bisedë apo duke kërkuar gjëra në veturë duke vozitur, edhe shumë udhëzime tjera. Ne si musliman nuk duhet harruar lutjen kur dalim
nga shtepia e as lutjen kur hipim në veturë.
Krejt këto gjëra do na ndihmonin të pakësohen aksidentet. Nuk dua të flas për alkoolin e drogën, sepse zakonisht këto dy pije janë edhe prej shkaqeve më të mëdhenj të aksidenteve. Pastaj grumbullimi i të rinjve apo të rejava për të bërë gjiro dhe të gëzuara dhe duke dëgjuar muzik me zë të lartë në veturë e humbin komtrollin edhe ndodhin aksidente.
Allahu e ruajtë popullin tonë dhe e vetëdijësoftë!

Hoxhë Bekir Halimi

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit