23.7 C
Pristina
E enjte, 29 Korrik, 2021

Përmbytjet në Kinë, 33 viktima dhe 8 të humbur

Më të lexuarat

Ka shkuar në 33 numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve në Kinë ndërsa 8 rezultojnë ende të humbur.

Ndërkohë 376,000 persona janë evakuuar.

Më shumë se 2,000,000 hektarë të korra janë përmbytur dhe dëmi i vlerësuar i pronës deri më tani është 1.22 miliardë juanë (160 milion euro). Presidenti kinez Xi Jinping në një deklaratë dje tha se katastrofa ishte “serioze” dhe bëri thirrje për mobilizim për të adresuar krizën në Henan./abcnews.al

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit