5.9 C
Pristina
Monday, March 4, 2024

Pengu izraelit i liruar: Frikë nga Izraeli, jo nga Hamasi!

Më të lexuarat

Të pathënat e një realiteti me të cilin shteti hebre spekullon rëndë

Një peng izraelit i liruar tha se ai nuk kishte frikë se do të vritej nga anëtarët e Hamasit, por përkundrazi se do të përfundonte nën sulmet izraelite në Rripin e Gazës.

Deklarata u regjistrua në regjistrimet audio të rrjedhura të një takimi midis të burgosurve izraelitë të liruar(pengjeve) dhe disa prej familjeve të tyre me kryeministrin Benjamin Netanyahu, pas një shkëmbimi të të burgosurve me Hamasin dhe pas një armëpushimi humanitar të shpallur më 24 nëntor, gjw që çoi në lirimin e 81 të burgosurve izraelitë dhe dhe 240 të burgosurve palestinezë.

Sipas këtyre regjistrimeve, Ynet, një nga faqet më të famshme të lajmeve në Izrael, tregoi se të afërmit e të liruarve shprehën zemërimin dhe zhgënjimin e tyre me Netanyahun për sulmet ajrore në Gaza, ndërsa fraksionet palestineze ende i mbajnë robër izraelitët.

“Ata thanë se na vrau Hamasi”

Faqja e internetit citoi një prej të burgosurve, pa treguar emrin, i cili tha: “Çdo ditë në robëri ishte shumë e vështirë. Ne ishim në tunele dhe jetonim me frikën se Izraeli, jo Hamasi, do të ishte ai që do të na vriste.”

Ai vuri në dukje përhapjen e thashethemeve brenda shoqërisë izraelite për “Hamasi duke vrarë pengje”, duke thënë: “Ata thanë se Hamasi na vrau”.

Gjatë bisedës me Netanyahun, i burgosuri i liruar vuri në dukje domosdoshmërinë e zbatimit sa më të shpejtë të marrëveshjes për shkëmbimin e të burgosurve dhe kthimin e tyre në shtëpi.

Në të njëjtin kontekst, një tjetër e burgosur e liruar tha se një helikopter izraelit hapi zjarr ndaj civilëve izraelitë.

Deklarata vjen si pjesë e një regjistrimi audio të zbuluar të postuar në faqen e internetit të CNN të mërkurën me titullin: “Audioja e rrjedhur e takimit të nxehtë zbulon zemërimin e pengjeve ndaj Netanyahut”.

Paragrafi i katërt i raportit përmend deklaratën e mëposhtme: “Dëgjova një grua që u lirua me fëmijët e saj, por jo burri i saj, të thoshte: Ne kishim ndjenjën se askush nuk po bënte asgjë për ne. Në fakt, vendi ku ishim fshehur ishte bombarduar [nga pushtimi] dhe na u desh të dilnim jashtë. Edhe ne jemi të plagosur dhe përveç kësaj na kanë gjuajtur helikopterët rrugës për në Gaza më 7 tetor.”

“Mos fundosni tunelet në Gaza”

Mediat amerikane po raportojnë një plan izraelit për të përdorur topa uji për të përmbytur tunelet në Rripin e Gazës, ndërsa fraksionet palestineze mbajnë të burgosur izraelitë në to, me frikën në rritje për fatin e tyre.

Uebfaqja izraelite e lajmeve Walla raportoi të mërkurën se gruaja e një të burgosuri të sapoliruar i tha një takimi të nxehtë të kabinetit të luftës – mbajtur në selinë e Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit në Tel Aviv të martën mbrëma – se: “Ata [të arrestuarit] janë brenda tunelit dhe ju po flasni për fundosjen e tunelit me ujin e detit.”

Ajo shtoi (emri i saj nuk është bërë i ditur): “Ju preferoni politikën sesa kthimin e të rrëmbyerve. Burri im ka rrahur veten [ai është ende i burgosur i forcave të rezistencës] për shkak të kushteve të vështira në të cilat ndodhet, dhe ju merreni vetëm me Hamasin”.

Të mërkurën, faqja izraelite e lajmeve Ynet transmetoi të njëjtën deklaratë nga një grua izraelite pa emër, e cila tha: “Ne u ndjemë të braktisur nga të gjithë. Isha në një strehë që u bombardua, na mbajtën robër dhe të plagosur”.

“Ata pothuajse e kanë humbur shpresën”

Ajo shtoi: “Burri im u nda nga unë tre ditë para kthimit tim në Izrael dhe u çua në tunele, dhe ju po flisni për përmbytjen e tyre me ujë të detit?! Ju hapni zjarr në hyrjet e tuneleve dhe të arrestuarit izraelitë janë pikërisht aty”.

Faqja e internetit Walla citon një grua tjetër izraelite, emri i së cilës nuk bëhet i ditur: “Ishim në tunele në kushte shumë të vështira. Nëntokë, me mungesë oksigjeni, duke kaluar ditë të tëra në errësirë. Kushtet sanitare ishin shumë të këqija, për shkak të së cilës kishim probleme me sistemin tretës”.

Sa i përket të burgosurve izraelitë në Gaza, ajo shtoi: “Ata pothuajse kanë hequr dorë nga shpresa”.

Një i burgosur së fundmi, i cili nuk donte të përmendej, tha: “Të arrestuarit nuk mund t’i shpëtojnë bombardimeve të ushtrisë izraelite”.

 Ai shtoi: “Ne kishim frikë se Izraeli do të na vriste ne, jo Hamasi”. /tesheshi.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit