12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Kurti takohet me kancelarin gjerman Scholz në margjinat e kongresit të SPD-së

Më të lexuarat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në margjinat e kongresit të Partisë Socialdemokrate ka takuar kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz.

Kurti në një postim në X shkruan se takimi me Scholzin ishte i frytshëm.

“Kënaqësi të marr pjesë në kongresin e partisë SPD të këtij viti, ku pata një takim të frytshëm me kancelarin Olaf Scholz, duke nënvizuar forcën e marrëdhënieve tona dypalëshe dhe vizionin tonë të përbashkët si socialdemokratë që nxisin drejtësinë, përparimin dhe prosperitetin për qytetarët tanë”, shkruan Kurti.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ndodhet në Berlin të Gjermanisë ku po merr pjesë në Kongresin e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë (SPD), si dhe do të takojë diasporën kosovare.

Ai gjatë kësaj vizite shoqërohet nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku.

Kurti në kuadër të kongresit do të zhvillojë takime me politikanë dhe deputetë të ndryshëm të SPD-së gjermane.

Ndërkaq të dielën, do të takojë pjesëtarë të mërgatës në Gjermani. /Telegrafi/

 

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit