-0.6 C
Pristina
Friday, January 27, 2023

Paralajmërimi: Evropa të përgatitet për “errësime”

Më të lexuarat

Ç’mund të shkaktojnë sulmet nga hakerat e Putinit?

Jemi pothuajse në gjysmë të rrugës së dimrit dhe rreziku i ndërprerjeve të gjera të energjisë në vendet e Bashkimit Evropian për shkak të luftës në Ukrainë mbetet i lartë.

Në një intervistë për gazetën gjermane Welt, ministrja austriake e Mbrojtjes Claudia Tanner bëri bujë me vlerësimin e saj bazuar në provat e ekspertëve të Forcave të Armatosura austriake.

Sipas saj, pyetja e duhur nuk është “nëse do të ketë ndërprerje, por kur do të ndodhin”.

“Për Putinin, sulmet kibernetike nga hakerat në rrjetet e energjisë janë pjesë e luftës hibride. Nuk duhet të pretendojmë se këto janë vetëm teori. Ne duhet të përgatitemi në Austri dhe BE për një ndërprerje të energjisë”, thotë Tanner.

Ministrja, siç thekson Deutsche Welle, përshkruan me detaje planin e qeverisë dhe ushtrisë austriake për mundësinë e ndërprerjeve të energjisë elektrike për shkak të sulmeve kibernetike, duke theksuar se përgatitja ka nisur që në vitin 2020.

“Policia, zjarrfikëset, njësitë e mbrojtjes civile dhe ushtria kryejnë rregullisht stërvitje të përbashkëta, shpesh duke përfshirë komunat dhe shkollat. Ne gjithashtu shpërndajmë fletëpalosje në vende publike me titull ‘Blackout – pra çfarë?’ duke u dhënë këshilla qytetarëve se si të sillen në rast ndërprerjeje të energjisë elektrike”, shpjegon Claudia Tanner.

Përsa i përket luftës në Ukrainë, ministrja austriake e Mbrojtjes e cilëson atë si “një luftë acarimi, e cila po zhvillohet me intensitet të madh dhe me humbje të mëdha nga të dyja palët”. Ajo madje vlerëson se operacionet ushtarake ndoshta do të reduktohen gjatë dimrit në mënyrë që Ukraina dhe Rusia të përgatiten “për një ofensivë të re në pranverë”.

Ajo beson se “pa mbështetjen perëndimore, Ukraina do të humbiste”, ndërsa në një pikë tjetër ajo vëren se, pavarësisht fitoreve të regjistruara nga ushtria ukrainase, “nuk është e qartë nëse do të ketë ndonjëherë një fitues në këtë luftë”.

 Në lidhje me skenarët që janë dëgjuar së fundmi në lidhje me proceset e prapambetura për negociata të mundshme që mund t’i japin fund luftës, Claudia Tanner tha për Welt: “Është e rëndësishme që ka bisedime në sfond dhe barra po i bie gjithnjë e më shumë diplomacisë. Natyrisht, ekziston edhe mendimi i disa shteteve në BE se Ukraina, si shtet sovran, duhet të vendosë vetë se kur do të negociojë dhe me çfarë qëllimi.

 Natyrisht, mund të shihet në një mënyrë tjetër, që Perëndimi, i cili e ka mbështetur Ukrainën për muaj të tërë me armë dhe miliarda ndihma, duhet të punojë me Kievin për të përcaktuar se cili është kufiri i kësaj lufte dhe kur ka kuptim të hyjë në negociatat në një formë të përshtatshme”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit