34.1 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Pamje të pabesueshme: kjo dyndje hebreje në tokën e faraonëve(!)

Më të lexuarat

Ndërsa ndalon ndihmën për Gazën, Sisi hap kalimin e Tabës për turistët izraelitë

Pasi parandaloi hyrjen e palestinezëve të mërguar nga Gaza në Egjipt, dhe pasi bllokoi llojet e tjera të ndihmës për popullin e vuajtur palestinez në muajt e fundit, presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi hapi kalimin Taba për turistët izraelitë.

Videoja e hyrjes masive të turistëve izraelitë në Egjipt ka shkaktuar zemërim në rrjetet sociale. Shumë egjiptianë e dënuan këtë sjellje të regjimit diktatorial. Regjimi i Sisit akuzohet se ka shantazhuar palestinezët e pambrojtur nga Gaza, të cilët duhet të paguajnë nga pesë deri në dhjetë mijë dollarë për të marrë një leje për të hyrë në Egjipt. Nga ana tjetër, hyrja e turistëve izraelitë lehtësohet plotësisht, pasi ata paguajnë një hyrje prej vetëm 12 dollarësh.

Turistët izraelitë vizitojnë masivisht Sinain, vitin e kaluar rreth 13 mijë turistë nga Izraeli vinin në Egjipt çdo ditë. Mbi 200,000 turistë izraelitë dihet se mblidhen në Sinai për festat hebraike. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit