5.3 C
Pristina
Monday, March 4, 2024

Palestinezët vajtojnë ‘të ardhmen e futbollit’ që u qëllua nga një snajper izraelit

Më të lexuarat

Forcat izraelite vranë yllin e futbollit palestinez Ahmed Daraghma – i cili ëndërronte të luante për vendin e tij – gjatë sulmit në Nablus javën e kaluar.

Në orët që pasuan lajmin se forcat izraelite kishin vrarë futbollistin 23-vjeçar Ahmed Daraghma, familja e tij u shkatërrua, pasi rrjetet e tyre sociale vërshuan me fotot e “dëshmorit” më të fundit në Palestinë – djalit të tyre.

Kushëriri i Daraghma, Muwaffaq Abu Sayyaj, tha se familja filloi të kuptonte se çfarë kishte ndodhur vetëm kur qindra njerëz rrethuan shtëpinë e futbollistit në Tubas, në verilindje të Nablus, para agimit të së enjtes (23 Dhjetor 2022), në solidaritet me familjen.
Daraghma u qëllua nga një snajper izraelit katër herë të enjten mbrëma gjatë përleshjeve në qytetin e pushtuar të Nablusit në Bregun Perëndimor, pas një bastisjeje nga ushtria izraelite dhe kolonët tek Varri i Jozefit.

“Tifozët e tij, miqtë e tij, komuniteti i tij, të gjithë erdhën në shtëpinë e tij për të na mbështetur dhe për të na përkrahur sepse e duan Ahmedin”, tha Sayyaj.

Daraghma ishte vetëm pesë ndeshje në sezon, duke luajtur si mesfushor sulmues për klubin e Premierligës së Bregut Perëndimor Thaqafi Tulkarm.

Si golashënuesi kryesor për klubin e tij, ai shihej si një fener shprese jo vetëm nga familja e tij, por edhe nga ekipi dhe komuniteti i tij, të cilët besonin se ai kishte aftësitë për të arritur në kombëtaren e Palestinës.

“Ai gjithmonë kishte ëndërruar të luante në ekipin kombëtar palestinez dhe të vinte Palestinën në hartë,” tha trajneri i Daraghma, Mahmoud Daraghma.

Tani ajo ëndërr ka marrë fund mizorisht.

2022 ka qenë viti më vdekjeprurës për palestinezët në Bregun Perëndimor dhe Jerusalem që kur Kombet e Bashkuara filluan të regjistrojnë viktima në 2005.

Mbi 170 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor këtë vit.

/mesazhi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit