11.1 C
Pristina
E martë, 11 Maj, 2021

Palestinezët kurrë nuk do ta njohin regjimit sionist si shtet hebraik

Më të lexuarat

Kryetari i qeverisë palestineze të unitetit kombëtar tha se palestinezët kurrë nuk do të njohin Izraelin si shtet hebre.

Mahmud Abbas i bëri këto vërejtje, ndërsa ishte duke folur në një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të jashtëm të Ligës Arabe në kryeqytetin egjiptian, Kajro, të shtunën, raportoi Press TV.

Ai shtoi se bisedimet me Izraelin nuk kanë qenë konstruktive deri më tani, sepse regjimi i Tel Avivit është duke kërkuar për të ngritur një regjim të aparteidit dhe vazhdon aktivitetet e tij të vendosjes në territoret palestineze.

Është e pamundur për ne që të presim më gjatë, sepse Izraeli vazhdon agresionin e tij dhe shpronësimin e tokave dhe vendosjen e fakteve në terren duke vazhduar për të ndërtuar vendbanime, tha Mahmud Abbas.

Bisedimet mes palestinezëve dhe regjimit të Izraelit janë bllokuar në muajin prill, 2014, kur Tel Avivi refuzoi grupin e fundit prej 104 të burgosurve palestinezë të lirohen në fund të marsit, si pjesë e një marrëveshje për rifillimin e bisedimeve të sponsorizuara nga SHBA.

Mahmud Abbas më tej tha se palestinezët janë të vendosur për t’i kërkuar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të vendosur një afat kohor për dhënien fund të pushtimit të territoreve palestineze nga Izraeli.

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe thanë, gjithashtu, në një deklaratë se ata ranë dakord mbi një plan që përfshin dorëzëzimin e një Propozimi arab në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për t’i dhënë fund okupimit (Izraelit) të territoreve palestineze.

Blloku 22-anëtarësh përsëriti refuzimin kategorik për të njohur Izraelin si shtet hebre, ndërsa kanë mbështetur planin e Palestinës për të kërkuar anëtarësim në agjencitë e KB-së dhe gjykatave ndërkombëtare.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit