22 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Palestina hedh poshtë planin e Netanyahut për Gazën e pasluftës

Më të lexuarat

Sipas MPJ-së palestineze, plani i kryeministrit izraelit është një pranim zyrtar i ripushtimit të enklavës

Palestina hodhi poshtë planin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për Gazën e pasluftës, duke e cilësuar atë si një pranim zyrtar të ripushtimit të enklavës, raporton Anadolu.

Netanyahu i ka propozuar kabinetit një plan për kontroll të plotë të pakufizuar të sigurisë izraelite mbi Gazën dhe mbylljen e agjencisë UNRWA si pjesë e planit të tij kur të përfundojë lufta në Gaza.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme palestineze hodhi poshtë “atë që mediat izraelite i referoheshin si parime të Netanyahut për Gazën e pasluftës”.

Deklarata i konsideroi parimet “një njohje zyrtare të ripushtimit të Rripit të Gazës dhe vendosjes së kontrollit izraelit mbi të”.

Deklarata i quajti parimet e Netanyahut “një plan për të zgjatur luftën e gjenocidit kundër popullit palestinez dhe një përpjekje për të fituar më shumë kohë për të zbatuar planin e zhvendosjes”.

MPJ-ja palestineze gjithashtu i përshkroi ato si “një manovër e hapur që pengon përpjekjet e SHBA-së dhe komunitetit ndërkombëtar që synojnë marrëveshjet e armëpushimit dhe shkëmbimit të të burgosurve, zgjidhjen e konfliktit dhe krijimin e një shteti palestinez”.

Izraeli pushtoi Rripin e Gazës në vitin 1967 dhe në 2005 u tërhoq në mënyrë të njëanshme, në atë që u bë e njohur si “Plani i Shkëputjes”, i cili u vu në veprim më 15 gusht 2005 dhe përfshinte evakuimin e të gjitha vendbanimeve dhe kolonëve nga enklava drejt territorit izraelit.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas. Lufta izraelite që pasoi ka vrarë më shumë se 29.500 njerëz dhe ka shkaktuar shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave elementare. Rreth 70 mijë njerëz janë lënduar.

Rreth 1200 izraelitë besohet të jenë vrarë në sulmin e Hamasit, ndërsa mbi 200 u morën në Gaza si pengje.

Sipas OKB-së, lufta izraelite në Gaza ka bërë që 85 për qind e popullsisë së territorit të zhvendoset mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit