6.9 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021

Pakistani rihap rrugët për furnizimit e NATO-s në Afganistan

Më të lexuarat

SHBA- Pakistani ka vendosur të rihapë rrugët që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e përdornin për dërgimin e furnizimeve tek trupat e tyre në Afganistan. Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton konfirmoi të martën. 

Klinton gjithashtu kërkoi falje për incidentin e shkëmbimit të zjarrit, nëntorin e kaluar, në të cilën forcat e koalicionit vranë 24 ushtarë pakistanezë në një postbllok. 

Pakistani i kishte bllokuar rrugët, nëntorin e kaluar kur avionët e NATO-s sulmuan një pikë kontrolli pakistaneze në afërsi të kufirit afgan. 

Qeveria amerikane shprehu keqardhje mbi incidentin, por nuk kishte nxjerrë një falje të drejtpërdrejtë deri në deklaratën e Klinton të martën.BW/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit