6.6 C
Pristina
Monday, December 5, 2022

“Non grata” nga Moska: Për Putinin, më mirë të vritet një musliman se sa një ortodoks!

Më të lexuarat

Intervista e një të padëshiruari nga Kremlini: Po, Rusia kërkon të ndezë Ballkanin!

Mobilizimi i sapodeklaruar është një fatkeqësi për pakicat etnike, fetare dhe pakicat e tjera që jetojnë në Federatën Ruse, shumica e anëtarëve të të cilëve u hartuan në radhët e ushtrisë ruse dhe u dërguan në Ukrainë, ndërsa Vladimir Putin largon vëmendjen e rusëve ortodoksë nga fatkeqësia. të pushtimit, sipas një analisti politik dhe korrespondenti special i gazetës ukrainase Kyiv Post, Jason Jay Smart.

Për shkak të aktiviteteve të tij opozitare në Rusi dhe punës së tij në Ukrainë, Moldavi, Kirgistan, Kazakistan dhe vetë Rusinë, ai u shpall persona “non grata” për jetën në Rusi në vitin 2010, por ai vazhdon të bashkëpunojë me opozitarët rusë pa marrë parasysh.

Në një intervistë ai thekson faktin se qindra dhe madje mijëra anëtarë të komuniteteve pakicë po vriten, komunitetet etnike dhe fetare po shkatërrohen dhe se ai beson se kjo luftë do të çojë në kolapsin e Federatës Ruse, pasi përmend trazirat në Dagestan si shembull.

Si e komentoni vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për mobilizim “të pjesshëm”? A është me të vërtetë “i pjesshëm”?

Vendimi i Putinit për të organizuar këtë mobilizim bazohet në faktin se ai pësoi humbje të konsiderueshme. Vlerësohet se Rusia humbi më shumë se 50,000 ushtarë. Për shembull, gjatë pushtimit të Afganistanit nga Bashkimi Sovjetik, i cili zgjati nëntë vjet, 15,000 jetë sovjetike humbën dhe kjo kontribuoi ndjeshëm në rënien dhe shpërbërjen e BRSS.

Ky është vetëm një “mobilizim i pjesshëm” sepse jo “të gjithë” burrat e aftë për punë morën ftesa. Në realitet, Kremlini njoftoi se do të ftoheshin “vetëm” 300,000 njerëz, por British Guardian thekson se plani i vërtetë është të mblidhen afër një milion njerëz. Putini është i dëshpëruar dhe nuk ka përgatitjen që i nevojitet për të fituar në Ukrainë. Një luftë ruse kundër çdo vendi perëndimor apo lindor është aktualisht e pamundur.

Kremlini ka shumë frikë për t’u pranuar nga banorë të tij se çfarë fatkeqësie e plotë është pushtimi i Ukrainës. Ata do të vazhdojnë të përpiqen të fshehin humbjet e ushtarëve dhe do të bëjnë një mbulim të veçantë duke rekrutuar banorë jo-rusë të vendit dhe duke gënjyer publikisht se sa rusë kanë vdekur.

Shumë përdorues të rrjeteve sociale pohojnë se banorët e pjesëve të largëta, rurale të Rusisë, si dhe anëtarët e pakicave etnike, janë veçanërisht në shënjestër të këtij mobilizimi. Si i komentoni këto akuza?

Që nga fillimi i luftës, Rusia ka thirrur më shumë ushtarë nga pakicat etnike dhe fetare sesa rusë etnikë.

Kur mendoni se sa të vogla janë ato komunitete pakicë në Rusi, humbja e mijëra burrave thjesht i shkatërron ato komunitete.

Por qëllimi i Putinit është t’i mbajë të krishterët ortodoksë në Moskë dhe Shën Petersburg të mos mendojnë për luftën, për të larguar vëmendjen e tyre prej saj.

Ai beson se nuk është njësoj kur vdesin muslimanët në luftën ruse sesa kur vdesin rusët ortodoksë në luftë.

Analistët thonë se me kalimin e kohës Rusia po dobësohet dhe si munden komunitetet e tjera etnike (të cilat tashmë kanë kushtetutat e tyre, gjuhën, fenë…) të përfitojnë nga kjo dhe të kërkojnë pavarësi?

Llogaritja tepër e gabuar e Putinit dhe refuzimi i tij kategorik për t’u larguar nga Ukraina ka krijuar frikë serioze në të gjithë komunitetet e shumta të pakicave etnike të Rusisë. Kjo luftë do të kontribuojë përfundimisht në shpërbërjen e Rusisë.

Protestat në Dagestan (një rajon me një pakicë etnike që ka gjuhën e vet dhe Islamin si fe) ishin tashmë shumë serioze dhe kishte kundërshtim të ashpër ndaj planeve të Moskës për të dërguar djemtë e Dagestanit për të vdekur në luftën e Kremlinit.

Duke qenë se po rekrutohen profile të ndryshme njerëzish, me dhe pa trajnime ushtarake, a mundet ky mobilizim t’i kthejë gjërat në favor të Rusisë siç shpreson Moska?

Ushtarët rusë të saporekrutuar janë të trajnuar shumë dobët dhe nuk kanë armë. Është tronditëse se sa keq ka qenë e përgatitur ushtria e rregullt ruse deri më tani. Në të vërtetë, ishte tronditëse. Sa keq të përgatitur janë këta ushtarë të rekrutuar, sidomos në dimër pa uniformat dhe pajisjet e duhura, do të jetë një fatkeqësi për ushtrinë ruse.

Si mund të presin autoritetet ruse të fitojnë nëse rekrutojnë dikë në ushtri, e dërgojnë në Ukrainë pas vetëm një muaji stërvitje dhe pa pajisjet dhe armët e duhura? Pamja reale është kjo: Putinit nuk i intereson që ata ushtarë, kryesisht anëtarë të pakicave, do të vdesin.

Si i komentoni marrëdhëniet mes vendeve të Ballkanit dhe Rusisë?

Moska zyrtare po bën të pamundurën për të shkaktuar tensione në Ballkan, veçanërisht përmes Serbisë. Serbia vazhdimisht vepron kundër interesave të Ukrainës, Bashkimit Evropian dhe sigurisë së të gjithëve në Ballkan. Është kristal e qartë se Rusia beson se tensionet me Kosovën, si dhe midis Serbisë dhe Shqipërisë, mund të jenë një shpërqendrim dhe largim i vëmendjes nga lufta në Ukrainë.

Por pavarësisht udhëheqjes katastrofike të administratës serbe gjatë kësaj lufte, asgjë nuk do ta ndalë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën dhe një përgjigje të fortë dhe të unifikuar për të ndaluar Rusinë.

Nëse gjithçka tjetër dështon, a do të përdor Putini armë bërthamore dhe si do të përfundojë e gjithë kjo?

Nëse gjithçka dështon, Putini mund të përdorë vërtet armë bërthamore ose të bëjë një shpërthim në një nga termocentralet bërthamore në Ukrainë. Nëse e bën këtë të fundit, me siguri do të thotë se është punë e ukrainasve dhe do ta mohojë përfshirjen e tij.

Por nëse zgjidhen armët bërthamore, ato do të jenë armë bërthamore më të vogla, taktike. Qëllimi i Putinit do të jetë të krijojë frikë në mënyrë që Perëndimi të mos e shtyjë më tej luftën. Ata do të shpresojnë që “demarkacionet” aktuale të luftës do të bëhen “kufijtë” midis Rusisë dhe Ukrainës.

Por kjo është një gabim. Nëse Putini vërtet vendos të bëhet bërthamor, nuk kam asnjë dyshim se komuniteti ndërkombëtar do të krijojë një front të fortë të bashkuar kundër tij personalisht për ta larguar atë nga presidenca e Rusisë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit