14.7 C
Pristina
Monday, September 20, 2021

Një zbulim i pazakontë i një anije 2200 vjeçare në fund të detit

Më të lexuarat

Arkeologët kanë gjetur mbetje anijesh që daton nga 2,200 vjet në fund të Detit Mesdhe.

Anija, më shumë se 25 metra e gjatë, ishte e vendosur në Heraklejon – një qytet i lashtë egjiptian që u përfshi nga deti rreth shekullit të 7-të pas Krishtit.

Ata hasën në rrënojat e një anije ushtarake nga zhytësit nga një mision arkeologjik franko-egjiptian. Anija kishte një fund të sheshtë dhe anije tipike të antikitetit. Ajo kishte vela të mëdha dhe lundra. Struktura kombinonte teknikat greke dhe egjiptiane dhe druri pjesërisht i ricikluar u përdor në ndërtimin e saj.

Para se të arrinte në fund të detit, anija ishte ankoruar në një kanal afër Tempullit të Amunit. Ajo u gjet nën një shtresë rrënojash dhe balte të tempullit, me trashësi afërsisht 5 m.

Gjetje jashtëzakonisht e rrallë

Përveç rrënojave, arkeologët gjetën gjithashtu një nekropol të vjetër rreth 2400 vjet. Zbulimet u bënë në Heraklejon, një qytet port që u përmbyt rregullisht nga tërmetet në antikitet dhe mesjetën e hershme. Rreth 1,200 vjet më parë, fshati ishte plotësisht nën ujë.

Franck Goddio, shefi i misionit nga Instituti Evropian i Arkeologjisë Nënujore, cituar nga Live Scence, tha se gjetjet e tilla janë jashtëzakonisht të rralla. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit