9.1 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024

Një vaksinë e re në horizont…kundër kancerit

Më të lexuarat

Ç’thuhet nga Moderna dhe Merck, pas suksesit me COVID-in?

Laboratorët amerikanë Moderna dhe Merck kanë shpallur rezultatet e para pozitive për vaksinën e tyre kundër kancerit të lëkurës bazuar në ARN-në e dërguar, e cila është në fazën e zhvillimit dhe do të merret në kombinim me ilaçet kundër kancerit.

Në një studim me 150 persona me melanoma, marrja e vaksinës së bashku me ilaçin kundër kancerit Kaytruda uli rrezikun e përsëritjes së kancerit dhe vdekjes me 44 për qind, krahasuar me njerëzit që merrnin vetëm ilaçin kundër kancerit.

“Ne kemi treguar për herë të parë në një provë klinike të rastësishme se ARN-ja e dërguar mund të veprojë në melanomën,” tha në një deklaratë Stephane Bancel, CEO i Moderna-s.

Moderna dhe Merck, të njohur jashtë Amerikës së Veriut me akronimin MSD, planifikojnë të publikojnë së shpejti rezultatet e plota të provës, të cilat ende duhet të konfirmohen nga kolegët e tyre.

Përveç kësaj, ata planifikojnë të fillojnë fazën e tretë të provës në vitin 2023, e cila do të kryhet në një numër dukshëm më të madh pacientësh.

Teknologjia e ARN-së së Messenger-it është dëshmuar të jetë vendimtare në frenimin e pandemisë COVID-19.

Moderna hyri në mënyrë spektakolare në tregun farmaceutik kur ishte ndër të parat, së bashku me Pfizer dhe BioNTech, që ofroi një vaksinë kundër COVID-19 bazuar në ARN-në e dërguar.

Vaksina është ende në fazën e zhvillimit

Kjo teknologji mund të japë rezultate të mira në trajtimin e shumë sëmundjeve të tjera.

Ilaçi për kancerin Keytruda është miratuar vetëm në SHBA.

Vaksina e melanomës, ende në fazën e zhvillimit, është “personalizuar” dhe “dizajnuar dhe prodhuar në bazë të nënshkrimit unik mutacion” të zbuluar në tumorin e pacientit, thuhet në njoftimin për shtyp.

Gjatë provës, pacientët iu nënshtruan një operacioni për të hequr tumorin, pas së cilës morën ilaçin – maksimumi nëntë doza të vaksinës.

Rreth 325,000 raste të reja të melanomës u diagnostikuan në vitin 2020 në mbarë botën, thuhet në deklaratë.

Dy kompanitë amerikane raportuan në tetor se po nënshkruan një marrëveshje për të zhvilluar dhe shitur së bashku vaksinën e kancerit të lëkurës.

Ata planifikojnë të ndajnë kostot dhe fitimet eventuale. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit