22 C
Pristina
Wednesday, August 10, 2022

Një paralajmërim nga OKB për Korenë e Veriut

Më të lexuarat

Për ç’po bëhet gati Kim Jong në një kohë me ankth bërthamor global?

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Koreja e Veriut aktualisht po përgatitet të kryejë testin e parë bërthamor që nga viti 2017.

Punimet në ndërtimin e një objekti testimi nëntokësor në veri të vendit janë vënë re muajt e fundit.

“Puna në vendin e testimit bërthamor Punggye-ri hap rrugën për teste shtesë bërthamore për zhvillimin e armëve bërthamore”, sipas një raporti konfidencial të OKB-së, pjesë të të cilit u vunë në dispozicion të DPA.

Imazhet satelitore të vendit sugjerojnë se Koreja e Veriut ka riparuar rrjetin e saj të tunelit në Punggye-ri, si dhe ka rindërtuar objektet në vendin që u shkatërruan në vitin 2018 gjatë negociatave me Shtetet e Bashkuara.

Kapaciteti i prodhimit të materialit të zbërthyeshëm është rritur gjithashtu në objektin bërthamor të vendit në Yongbyon, sipas një raporti të OKB-së që mbulon aktivitetet gjatë muajve të fundit.

Për muaj të tërë, vëzhguesit janë shqetësuar se pas testeve të shumta raketore të Phenianit, testi i parë bërthamor i Koresë së Veriut në gati pesë vjet mund të jetë i afërt.

Që nga qershori, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ka theksuar aktivitetet në Punggye-ri, ku Koreja e Veriut kreu gjashtë shpërthime të testeve bërthamore midis 2006 dhe 2017.

Qeveria në Phenian është nën sanksione të rënda për programet e saj të armëve bërthamore dhe raketave balistike. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit