3.9 C
Pristina
E shtunë, 17 Prill, 2021

Një fuçi naftë kushton -$38, por çdo të thotë kjo?

Më të lexuarat

Të hënën, për herë të parë në histori, çmimi një fuçie naftë në Amerikë mori vlerë negative. Prodhuesit nuk kishin më hapësirë për të magazinuar tepricën e shkaktuar nga kriza e koronavirusit dhe kjo shkaktoi rrënimin e tregut.

Çmimi i një fuçie naftë amerikane ra nga $18 në -$38 brenda pak orësh, pasi stoku në rritje nisi tejmbushte magazinat dhe i detyroi prodhuesit të ndërmerrnin masa.

Një fuçi naftë kushton -$38, por çdo të thotë

Por nëse çmimi është negativ, kjo do të thotë që njerëzit do të paguhen për furnizuar makinat me karburant? Në fakt, jo. Edhe pse çmimet e naftës dhe benzinës së përpunuar janë në rënie, gjasat që prodhuesi të paguajë konsumatorin për të hequr qafe tepricën janë të pakta. Çmimi i naftës së papërpunuar ndikon në mënyrë të tërthortë në çmimin e naftës së përpunuar. Duhet marrë parasysh transporti, marketimi, rafinimi, fitimi i shitësit, taksat etj.

Teknikisht, amerikanët mund të bëjnë tyren një fuçi naftë pa futur dorën në xhep, por nuk e përdorin dot.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit