7.5 C
Pristina
Saturday, March 2, 2024

Një ekstremist i djathtë në qeverinë e re të Izraelit

Më të lexuarat

Ben-Gvir, një kolon i Bregut Perëndimor, krah Netanyahu-t

Likud-i i Netanyahu-t nënshkroi marrëveshjen e parë të koalicionit me partinë e ekstremit të djathtë Jude Force të Itamar Ben-Gvir, njoftoi Likud.

Marrëveshja, e cila nuk përfshin një qeveri të re të plotë dhe përfundimtare izraelite, i jep Ben-Gvir Ministrinë e Brendshme dhe një vend në kabinetin e sigurisë, raportoi Reuters.

“Ne hodhëm një hap të madh drejt një marrëveshjeje të plotë koalicioni, drejt formimit të një qeverie plotësisht, plotësisht të krahut të djathtë,” tha Ben-Gvir.

Likud i Netanyahu-t dhe aleatët e tij të ekstremit të djathtë siguruan një fitore dërrmuese në zgjedhjet e 1 nëntorit në Izrael, duke i dhënë fund gati katër viteve të paqëndrueshmërisë politike.

Por përpjekjet e tij për të formuar shpejt një qeveri kanë hasur në pengesa, ndërsa negociatat me partnerët e koalicionit zvarriten.

Qeveria më e djathtë në historinë e Izraelit

Qeveria e re duket e vendosur të jetë më e djathta në historinë e Izraelit, duke e detyruar Netanyahu-n të balancojë diplomatikisht mes koalicionit të tij dhe aleatëve perëndimorë.

Të dhënat e Ben-Gvir përfshijnë një dënim të vitit 2007 për nxitje të urrejtjes racore kundër arabëve dhe mbështetje të terrorizmit, si dhe aktivizëm anti-LGBT.

Por ai pretendon se nuk mbron më dëbimin e të gjithë palestinezëve – vetëm atyre që ai i konsideron tradhtarë ose terroristë.

Një kolon në Bregun Perëndimor, i pushtuar nga Izraeli në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967, ai kundërshton shtetësinë palestineze.

Për më tepër, Ben-Gvir mbështet lutjen çifute në pllajën e diskutueshme në Jerusalem, aty ku është xhamia e shenjtë Al-Aksa. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit