27.6 C
Pristina
E enjte, 5 Gusht, 2021

NJË AVION IZRAELIT SHKEL HAPËSIRËN AJRORE TË QIPROS SË VERIUT

Më të lexuarat

Një aeroplan i Izraelit ka shkelur hapësirën ajrore të Republikës Turke të Qipros së Veriut.

Sipas njoftimit që bën “Shtatmadhoria” turke në faqen zyrtare të internetit, aeroplani në fjalë nga ora 11:05 deri në orën 12:49 me orën lokale të datës 14 maj ka shkelur 5 herë dhe gjithsej 8 minuta hapësirën ajrore të Republikës Turke të Qipros së Veriut.

Pas këtij zhvillimi avionëve luftarakë të dislokuar në bazën ajrore në Inxhirlik (İncirlik) iu dha “Alarmi i Vërtetë” dhe realizuan fluturime patrullimi në zonë duke parandaluar vazhdimin e shkeljeve të hapësirës nga avionët izraelitë./trt/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit