Nga vërshimet 26 të vdekur në Japoni

0
44

Autoritetet thonë se 26 vetë e kanë humbur jetën, ndërsa gjashtë të tjerë konsiderohen të zhdukur, pas vërshimeve në ishullin Kjushu të Japonisë.

Mijëra banorë ende mbeten të bllokuar nga rrëshqitja e tokës, që ka shkaktuar mbylljen e rrugëve në hapësirat malore.
Ushtria japoneze ka dërguar ushqime me helikopterë për rajonet e goditura.
Agjencia Meteorologjike e Japonisë njoftoi se më e keqja ka kaluar, por për sot parashikoi më tepër shi dhe stuhi në disa hapësira. /ndx/kohaislame