7.5 C
Pristina
Saturday, March 2, 2024

Netanyahu, drejt një kabineti ekstremist

Më të lexuarat

Kryeministri më jetëgjatë i Izraelit, marrëveshje për të formuar një qeveri të re

Kryeministri më jetëgjatë i Izraelit, Benjamin Netanyahu, njoftoi se kishte arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re, pas javësh negociatash të papritura të vështira me partitë fetare dhe të ekstremit të djathtë.

“Kam arritur të formoj një qeveri”, shkroi ai në Twitter, pak minuta para afatit të mesnatës së caktuar nga Presidenti Isaac Herzog.

Zëdhënësi i presidentit ka konfirmuar se deklarata e Netanyahut është pranuar.

Partitë konservatore Likud të Netanyahut dhe partitë fetare-nacionaliste të afërta me qarqet ultra-ortodokse dhe komunitetet e kolonëve të Bregut Perëndimor fituan shumicë të mjaftueshme në zgjedhjet e 1 nëntorit, me një total prej 64 nga 120 vende në parlament.

Më shumë se 150 palestinezë dhe 20 izraelitë të vrarë

Por marrëveshja për formimin e një qeverie është ngadalësuar nga mosmarrëveshjet mbi një paketë ligjesh të propozuara për çështje të tilla si mbikëqyrja ministrore e policisë dhe planet për Bregun Perëndimor.

Qeveria e re, të cilën Netanyahu duhet ta paraqesë brenda shtatë ditëve, do të marrë detyrën në fund të një viti të shënuar nga luftimet më të ashpra në Bregun Perëndimor në më shumë se një dekadë, me më shumë se 150 palestinezë dhe 20 izraelitë të vrarë.

Një qeveri e qëndrueshme do të përfaqësonte një largim nga një periudhë e trazuar në të cilën izraelitët shkuan në zgjedhje pesë herë në më pak se katër vjet.

Megjithatë, javët e mosmarrëveshjeve tregojnë qartë se koalicionin e ardhshëm qeverisës e presin tensione të rëndësishme të brendshme.

Përbërja e koalicionit dhe propozimet e tij që do t’i jepnin parlamentit kompetenca më të mëdha për të rrëzuar vendimet e gjykatave kanë shkaktuar shqetësim në Izrael dhe jashtë saj, raporton Reuters.

Analistët parashikojnë një kërcënim të mundshëm për pavarësinë e sistemit gjyqësor.

Linja e ashpër Itamar Ben-Gvir nga partia ultra-nacionaliste Juda Power dhe Bezalel Smotrich nga Zionizmi Fetar i ekstremit të djathtë janë pjesë e koalicionit, i cili tronditi pjesën liberale të Izraelit dhe palestinezët.

Një rekord prej 15 vitesh si kryeministër

Të dy kundërshtojnë shtetësinë palestineze dhe mbështesin shtrirjen e sovranitetit izraelit në Bregun Perëndimor, një pengesë e re për zgjidhjen e dy shteteve të mbështetur nga udhëheqësit palestinezë, qeveritë amerikane dhe evropiane.

Ben-Gvir bëhet ministër sigurie, me kompetenca mbi policinë, ndërsa partia e Smotrich, e cila mbështet vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor, do të ketë kontroll mbi territorin, duke fituar kompetenca të gjera mbi jetën e palestinezëve dhe duke hapur derën për zgjerimin e Izraelit.

Netanyahu, i rikthyer në pushtet pas një rekord 15 vitesh si kryeministër mes akuzave për korrupsion të ngritura kundër tij, është zotuar të sundojë në interes të të gjithë qytetarëve izraelitë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit