14.5 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024


“Nëse Ukraina bie…”, ç’vjen më pas sipas një ish-gjenerali amerikan

Më të lexuarat

Çibani që ndidhet në të ashtuquajturin tashmë “Liqeni i NATO-s” në Balltik

Të hënën, parlamenti hungarez ratifikoi pranimin e Suedisë në NATO dhe tani mbeten vetëm formalitetet përpara se Stokholmi të bëhet anëtari i 32-të i aleancës.

Përdoruesit e mediave sociale vunë në dukje se pasi Finlanda iu bashkua aleancës prillin e kaluar në përgjigje të një kërcënimi të paraqitur nga Moska, anëtarët e NATO-s tani rrethojnë Detin Baltik, duke përfshirë Danimarkën, Norvegjinë, Letoninë, Lituaninë, Estoninë dhe Gjermaninë.

“Invazioni rus i Ukrainës e ka kthyer Detin Baltik në një liqen të NATO-s,” postoi Samuel Ramani, një bashkëpunëtor në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, në Platformën X, pranë një imazhi që sugjeronte një mbrojtje të fortë të krijuar rishtazi kundër Rusisë.

“Një liqen i NATO-s është më në fund një realitet! Mirë se vini Suedi,” postoi përdoruesi pro-ukrainas X Saint Javelin, duke ndarë të njëjtin imazh. “Mbyllja e Gjirit të Finlandës për anijet ruse duhet të ishte bërë shumë kohë më parë. Tani që kemi liqenin tonë të NATO-s, është koha.”

Siguria evropiane sapo ka bërë një hap të madh pozitiv. Efektet e saj janë më të drejtpërdrejta rreth Detit Baltik – tani e tutje, liqeni i NATO-s,” shkroi Sekretari i Punëve të Jashtme të Estonisë, Jonatan Vseviov.

Megjithatë, Mark Hertling, ish-komandanti i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara në Evropë, iu përgjigj duke paralajmëruar se Moska ka ende një prani të fortë në rajon.

“Shumë publikojnë një hartë që tregon liqenin e NATO-s si Detin Baltik”, shkroi ai në X, “por këtu kemi edhe rrezik”.

“Shumica nuk kanë dëgjuar për Kaliningrad ose Suwalkie Isthmus. Ata prej nesh që kanë shërbyer në Evropë besojnë se ai do të jetë objektivi i ardhshëm i Rusisë për zgjerim nëse Ukraina bie.”

Kaliningrad është në zemër të një rajoni të rrethuar tani nga anëtarët e NATO-s dhe është një enklavë ruse midis Lituanisë dhe Polonisë që pret një mori asetesh ushtarake ruse, duke përfshirë baza detare, fusha ajrore dhe sisteme raketore.

Istmusi Suwałki kufizohet me Kaliningradin nga njëra anë, duke lidhur aleatin më të ngushtë të Moskës, Bjellorusinë me enklavën ruse, një problem për planifikuesit dhe strategët ushtarakë të NATO-s, të cilët shqetësohen se mund të jetë fokusi tjetër i Rusisë. Nëse forcat ruse ose bjelloruse mbyllin hendekun, kjo do të ndërpresë aftësinë e NATO-s për të dërguar përforcime në shtetet baltike me rrugë tokësore. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit