19.1 C
Pristina
Wednesday, May 22, 2024

Në Rusi është krijuar një avion unikal pa pilot

Më të lexuarat

Në Rusi është krijuar një avion unikal pa pilot, i cili falë konstruksionit të pazakontë mund të fluturojë madje edhe brenda ndërtesave, njofton ZR. Aparati nuk ka as krahë, as bisht dhe as skelet avioni, ndërsa nga pamja e jashtme ngjason më tepër me një ventilator fluturues.

Avioni pa pilot mund të fluturojë lirshëm në qytet duke manovruar midis ndërtesave, të nisë fluturimin vertikalisht dhe të ulet pa problem pa pistë përkatëse, të zhvillojë zbulime, të fotografojë reliefe, të transportojë ngarkesa, të patrullojë ndërtesat dhe rrugët e qyteteve.

Përmasat e aparatit variojnë nga 15 cm deri në 2 m. Ndaj tij tashmë kanë shfaqur interes të gjallë Ministria e Situatave Emergjente, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Ministria e Mbrojtjes./koha/kohaislame

Artikulli paraprak
Artikulli tjetër
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit