35.8 C
Pristina
E premte, 30 Korrik, 2021

Ndërtohet Titaniku 2

Më të lexuarat

Miliarderi australian, Kliv Palmer, planifikon të ndërtojë versionin e shekullit 21 të anijes Titanik.

Palmer u ka thënë gazetarëve se ka nënshkruar memorandum me kompaninë kineze CSC për të ndërtuar Titanikun 2, i cili do të jetë gati për të lunduar në vitin 2016.
“Do të jetë po aq luksoz si Titaniku origjinal, por, natyrisht, do të ketë teknologjinë e shekullit 21 dhe sistemet e fundit të navigacionit dhe të sigurisë”, ka thënë Palmer.
Titaniku origjinal është mbytur në prill të vitit 1912, gjatë lundrimit të parë. Anija ka goditur në ajsberg, duke shkaktuar vdekjen e më shumë se 1,500 pasagjerëve dhe anëtarëve të ekuipazhit./BS/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit