17.8 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

NA NJIHNI!

Më të lexuarat

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, në kuadër të Konferencës “Miqtë e Popullit të Sirisë”, ka zhvilluar takime të shumta me liderë të ndryshëm botëror.

Ministri Hoxhaj fillimisht është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Egjiptit, Mohamed Kamel Amr.

Me këtë rast Hoxhaj edhe njëherë ka kërkuar nga ministri egjiptian që shteti i tij sa më parë të njoh pavarësinë e Kosovës.

Ministri Hoxhaj ka takuar edhe ministrin e Punëve të Jashtëm të Mbretërisë së Marokut, Saad-Eddine El Othmani.

Hoxhaj ia ka dorëzuar ministrit maroken kërkesën për njohjen e Republikës së Kosovës.

Ministri Saad-Eddine El Othmani është zotuar se kërkesa do të shqyrtohet nga institucionet më të larta shtetërore dhe në një periudhë të përshtatshme do të merret edhe vendimi për njohje.

Hoxhaj ka takuar edhe ministrin e Punëve të Jashtme të Tunizisë, Rafik Abdessalem.

Edhe ministrit tunizian, ministri i Jashtëm i Kosovës ia ka dorëzuar kërkesën për njohje.

Ministri ka theksuar se populli i Kosovës ka mirëpritur ndryshimet demokratike në Tunizi dhe shtetet e tjera të botës arabe.

Gjatë kësaj Konference, ministri Enver Hoxhaj ka takuar edhe përfaqësues të Libisë dhe shumë shteteve të tjera, në përpjekje për të rritur numrin e njohjeve për Republikën e Kosovës.kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit