26.5 C
Pristina
Thursday, May 26, 2022

Milanoviq: Nëse dikush nga Kroacia voton për sanksione ndaj Dodikut, për mua është tradhtar

Më të lexuarat

Presidenti i Republikës së Kroacisë, Zoran Milanoviq ka deklaruar sot se kushdo që voton në Këshillin e Bashkimit Evropian për vendosjen e sanksioneve ndaj Milorad Dodik është tradhtar.

Milanoviq tha se ka politikani më të këqij në Bosnje-Hercegovinë se sa serbi Dodik, raporton klix.ba.

“Një nga bashkëbiseduesit e mundshëm është Bakir Izetbegoviq. Ai vjedh dhe i gënjen gjatë gjithë kohës. Republika Serbe është një trupë më vete brenda Bosnjës”, ka thënë Milanoviq.“Në zgjedhjet e fundit janë sekuestruar disa qendra votimi dhe disa njerëz janë që do të votojnë siç u thotë Izetbegoviq. Nëse janë gjashtë të tilla, ka mbaruar, kroatët nuk do të mund të tërhiqen më dorën derisa t’u hiqet “Kroatët që ndajnë faktorin politik me boshnjakët janë zhdukur prej kohësh. Kroatët nuk mund të largohen nga bashkimi martesor, por mund të thërrasin policinë”, shtoi ai.

Përveç kësaj, Milanoviq tha se as Milorad Dodik dhe as Vladimir Putin, një etnonacionalist, nuk janë njerëz që përhapnin urrejtje etnike. Ai shtoi se ishte kundër sanksioneve ndaj Dodikut.

“Lërini sanksionet, nëse dikush nga Kroacia në Këshillin e BE-së voton për ato sanksione, ai është tradhtar për mua. Dhe pastaj unë do të shkoj në seanca që askush të mos mund të votojë për sanksionet”, tha ai, duke përsëritur se ai kishte nevojë për bashkëbisedues për të zgjidhur çështjen.

Nga ana tjetër, ai vuri në dukje se festimi i Ditës së RS-së është data e zgjedhur më e keqe e mundshme, e ndjekur nga krime të tmerrshme dhe se festimi i saj si “konceptimi i shenjtë” i një parashteti nuk është i mençur politikisht. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit