34.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Më në fund nga goja e një ndërkombëtari: Në veri, huliganë serbë!

Më të lexuarat

I dërguari gjerman komenton trazirat sipas qasjes perëndimore, me pak diferencë

I dërguari special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se situata në veri të Kosovës aktualisht është e qetë, por ende jashtëzakonisht e paqëndrueshme.

Ai thotë se bashkësia ndërkombëtare është shumë e zemëruar dhe e zhgënjyer pas protestave në të cilat u lënduan pjesëtarë të forcave ndërkombëtare të sigurisë.

Sarrazin tha për Table Berlin se pyetja qendrore mbetet ende e pazgjidhur – si të arrihet “integrimi i plotë” i serbëve në veri të Kosovës?

Protestat e fundit u ndezën pas zgjedhjes së politikanëve shqiptarë për kryetarë komunash në veri të Kosovës, në zgjedhjet e parakohshme që u bojkotuan nga serbët, duke renditur disa kërkesa nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duke përfshirë formimin e një bashkimi të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës.

I pyetur se pse autoritetet e Kosovës i kanë injoruar paralajmërimet e Bashkimit Evropian dhe SHBA-së për të mos emëruar kryetarë të komunave në veri të Kosovës, Sarrazin thotë se qeveria e kryeministrit Kurti insiston në emërimin e kryetarëve të zgjedhur, duke shtuar se problemi nuk do të zgjidhet derisa shumica serbe në katër komunat në veri të Kosovës nuk shkon në zgjedhje.

“Të gjithë janë përgjegjës për veprimet e tyre”

“Fillimisht, më duhet të them atë që i thashë drejtpërdrejt kryeministrit Kurti: secili është përgjegjës për veprimet e tij”, tha Sarrazin.

Ai ka kritikuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, se ka mbjellë mosbesim shtesë me deklaratat e tij.

Ai ka thënë se vendimi i Qeverisë së Kosovës për futjen e kryetarëve shqiptarë në ndërtesat komunale në veri të Kosovës me përcjellje të fortë policore është gabim, për të cilin përgjegjësi politike mbajnë autoritetet e Kosovës.

Sipas Sarrazin, prioritet është kthimi në tryezën e bisedimeve në kuadër të marrëveshjes që Serbia dhe Kosova arritën me mbështetjen e BE-së, si kusht që të dyja palët të vazhdojnë rrugën e anëtarësimit në Union, duke qetësuar situatën dhe përgatitur zgjedhje të reja.

I pyetur se cila është përgjegjësia e palës serbe, Sarrazin thotë se përgjegjës janë ata që sulmuan pjesëtarët e KFOR-it dhe policisë para ndërtesave komunale në Kosovë.

Ai ka pohuar se gjatë protestave në Kosovë ka pasur “huliganë”, të cilët kanë ardhur në veri të Kosovës nga Serbia. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit