21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Luftanija amerikane “USS Porter” në portin Sarayburn të Stambollit

Më të lexuarat

“USS Porter”, një shkatërrues i klasit “Arleigh Burke”, u largua nga Deti i Zi dhe mbërriti në Stamboll për të vizituar portin

Luftanija amerikane “USS Porter” u ankorua në portin Sarayburn në metropolin turk të Stambollit, raporton Anadolu Agency (AA).

“USS Porter”, një shkatërrues i klasit “Arleigh Burke”, u largua nga Deti i Zi dhe mbërriti në Stamboll për të vizituar portin.

Anija kaloi përmes Bosforit në mëngjes dhe u ankorua në portin Sarayburn ndërsa u përcoll nga një varkë e Rojës bregdetare.

Sipas informacioneve të marra nga zyrtarët e anijes, luftanija “USS Porter” ka kryer ushtrime manovrimi me anijet e marinës amerikane dhe forcat detare të Bullgarisë, Rumanisë, Turqisë dhe Ukrainës në Detin e Zi.

Anija, e cila kreu patrullimin e saj të dhjetë në zonën e operacionit të Flotës së Gjashtë, pritet të largohet nga porti Sarayburn më 19 nëntor.

“USS Porter” është një shkatërrues i klasës “Arleigh Burke” në marinën amerikane. Porter është anija e pestë e marinës amerikane e emëruar pas oficerëve të marinës amerikane komodor David Porter dhe djalit të tij, Admiral David Dixon Porter. Kjo anije është shkatërruesi i 28-të i klasit të saj. U lançua më 20 mars 1999 në Port Canaveral, Florida.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit