12.1 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Letra: një miklim diplomatik për Albin Kurtin

Më të lexuarat

Kreu i diplomacisë europiane Josep Borrell, ka zgjedhur ta miklojë kryeministrin e Kosovës Albin Kurtit, ku me anë të një letre të bërë publike e falenderon atë për takimet që ka zhvilluar në Bruksel:

“Jam mirënjohës që kisha rastin t’u mirëprisja në Bruksel tri herë që nga marrja e detyrës së re. Kjo dërgon sinjal të fuqishëm për partneritetin e ngushtë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës.

Mirëpres bashkëpunimin tonë të ngushtë në vazhdimësi dhe shkëmbimet tona në baza të rregullta”, shkruhet në letër.

Eshtë kjo një formë e miklimit diplomatik me aktorë të vështirë politikë, të cilëve tentohet t’u merren krahët duke dhënë së pari koncensione vlerësuese. /tesheshi.com/   

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit