34.1 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Lajm trishtues nga “mushkëritë” e botës

Më të lexuarat

Shpyllëzimi në Amazonë nuk po ndalet

Shpyllëzimi në Amazon arriti një nivel rekord në shkurt, njoftoi Instituti Kombëtar i Brazilit për Kërkimet Hapësinore (INPE), raporton Anadolia.

Shifrat tregojnë se 322 kilometra katrorë në Amazonë u pastruan muajin e kaluar.

Të dhënat tregojnë se në shkurt të vitit të kaluar janë pastruar 199 kilometra katrorë, që është një rritje prej 62 për qind në të njëjtën periudhë të këtij viti.

Shpyllëzimi në Amazonë po rritet për shkak të prerjeve të paligjshme, aktiviteteve minerare dhe përpjekjeve të fermerëve për të zgjeruar sipërfaqet e tyre të mëdha të tokës.

Helmimi i tokës dhe lumenjve

Kompanitë që operojnë në Amazonë janë akuzuar për shkatërrimin e habitateve të komuniteteve lokale duke helmuar tokën dhe lumenjtë.

Pylli më i madh i shiut në botë, Amazona, është një depo jetike e karbonit që ngadalëson ritmin e ngrohjes globale. Në pyll ka rreth tre milionë lloje bimësh dhe kafshësh.

Zjarret në pyje në Brazil shpesh shpërthejnë gjatë sezonit të thatë, por ato gjithashtu janë vënë qëllimisht për të pastruar pyllin në mënyrë të paligjshme dhe për të krijuar vend për mbarështimin e bagëtive. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit