18.7 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Koha kur brohorisnim për Vëllazërim-Bashkimin dhe ruajtjen e Jugosllavisë

Më të lexuarat

Në Kosovë në vitin 1989 protestohej kundër ndryshimeve kushtetuese që Serbia po bënte me dhunë.

Protestat kishin qenë masovike dhe kishin paralizuar jetën ekonomike dhe politikë në vend.

Por,ajo që mbetët anakronike për këto protesta është naiviteti i të besuarit ne vlerat e Jugosllavisë së Titos.

Kjo bie në sy përmes parullave që brohoriteshin, fotografive dhe pankartave që mbaheshin në duar të protestuesve.

Flamuj të Jugosllavisë, portrete të Josip Broz Titos, thirrjet për ruajtjen e RSFJ’së, ruajtja e vllëzërim- bashkimi, ky ishte dekori i protestave të shqiptarve të Kosovës në vitin 1989.

Ndërkohë, pas politikave agresive të Serbisë, Sllovenia dhe Kroacia ishin në fazën finale të përgaditjes së varrit për shtetin e Jugollsavise.

Si duket kemi pasur fatin e keq që erërat e ndryshimeve të mëdha politike ghithmonë t’i marrim vesh të fundit në rajon.

Që të bindeni, shihini xhirimet e asja kohe të prezentuara në lajmet e Televizionit të Prishtinës.

Degjoni ne kete video edhe fjalimet e ish-udheheqesve komuniste, Azem Vllasi e Remzi Kolgeci, tashme i ndjere.

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/sUlFE4XikHw” frameborder=”0″ allowfullscreen]
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit