12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

KMSH solidraizohet me familjet e përmbytura, shpërndan pako ushqimore

Më të lexuarat

Komuniteti Mysliman ka dorëzuar disa qindra pako me ushqime, në ndihmë të familjeve të përmbytura në jug të vendit, kontribut i besimtarëve myslimanë shqiptarë. Nënkryetari i Komunitetit Mysliman, Bujar Spahiu, i pranishëm në dorëzimin e ndihmave, shprehu falënderimin për të gjithë besimtarët nga e gjithë Shqipëria, të cilët iu bashkuan thirrjes së institucionit, duke dëshmuar një frymë të lartë humanizmi e solidariteti.

“Falënderoj besimtarët që iu bashkuan kësaj nisme shoqërisht të dobishme, të nxitur nga thirrja e Zotit në Kur’an: “Bashkëpunoni në të mira e devotshmëri” dhe porosia profetike: “Zoti është në ndihmë të robit përderisa ky është në ndihmë të vëllait të vet”, u shpreh Spahiu. Ai shtoi gjithashtu se në këtë moment, kur këta banorë nuk kanë pothuajse asgjë, çdo ndihmë është e rëndësishme.

Ndërsa Ilir Hoxholli, kryetar i Komitetit Shtetëror për Kultet, falënderoi Komunitetin Mysliman të Shqipërisë por edhe komunitetet e tjera fetare, të cilat janë gjendur pranë këtyre familjeve që në momentet e para të përmbytjes.

Të pranishëm gjatë dorëzimit të ndihmave ishin edhe kancelari i Komunitetit Mysliman, Ylli Cikalleshi dhe drejtori për Çështjet Sociale, Edvin Kuçi./BallkanWeb

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit