6.7 C
Pristina
Sunday, November 28, 2021

Klinton: Rusia i dërgon Sirisë helikopterë sulmues

Më të lexuarat

Shtetet e Bashkuara thonë se Rusia po i dërgon Sirisë helikopterë sulmues dhe kanë tërhequr vërejtjen për përshkallëzim dramatik të konfliktit 15 muajsh në këtë vend arab.

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, tha se “sipas informacioneve të fundit, ka helikopterë sulmues në rrugën prej Rusisë për në Siri”.

Zonja Klinton, gjatë një fjalimi në Institutin Brukings, tha se Uashingtoni është i shqetësuar se helikopterët “do ta përshkallëzojnë konfliktin në mënyrë dramatike”.

Sipas saj, pretendimet ruse se furnizimet me armatim në Siri nuk janë të ndërlidhura me goditjen e qeverisë së Sirisë ndaj kryengritësve janë “haptas të pavërteta”.

Ajo tha se pa progres në implementimin e planit paqësor të OKB-së, do të jetë shumë vështirë për ta zgjeruar misionin vëzhgues të OKB-së në Siri./rfe/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit