1.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023

Kërcim i ri i çmimit të gazit natyror: sërish 200 euro për megavat orë

Më të lexuarat

Efektet e fjalimit të Putinit në tregun global të energjisë

Çmimet evropiane të gazit rriten pasi urdhri i Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm ushtarak në Rusi rindez shqetësimet për frontin ushtarak në Ukrainën lindore.

Më konkretisht, kontratat e së ardhmes TTF në Bursën e Amsterdamit janë rritur me të paktën 9% dhe janë rikthyer mbi pragun psikologjik prej 200 € për megavat orë, duke arritur në 213 € për megavat orë (në shtator 2021 ato nuk i kalonin 65 € / megavat orë).

Nivelet e përmendura janë më të lartat në një javë të fundit dhe janë rezultat i fjalimit të ri televiziv të presidentit rus, i cili njoftoi rekrutimin e rreth 300,000 rusëve.

Trupat shtesë pritet të dërgohen në Ukrainën lindore, për të ndalur kundërsulmin e ushtrisë ukrainase, por edhe për të siguruar mbajtjen e referendumeve të paralajmëruara në Zaporizhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk.

Këto janë zona të Ukrainës, të cilat janë nën kontrollin ushtarak dhe administrativ rus. Qëllimi i referendumeve është “legjitimimi” i “bashkimit” me Rusinë dhe krijimi i një fakti të kryer nga ana e Moskës, ashtu siç ndodhi në rastin e Krimesë në 2014.

“Ne do të diskutojmë hapat që duhen ndërmarrë për të mbrojtur sovranitetin tonë dhe do të mbështesim vullnetin dhe dëshirën e qytetarëve në Donbas për të vendosur vetë”, tha ndër të tjera Vladimir Putin.

Nga ana e saj, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dënoi planet për të mbajtur referendume në katër rajonet e Ukrainës, të cilat ajo i cilësoi si shkelje flagrante të Kartës së OKB-së.

E gjithë kjo, në çdo rast, ngre shqetësime të reja për Kontinentin e Vjetër, i cili duhet të menaxhojë krizën e tij më të keqe energjetike në 10 vitet e fundit, ndërkohë që kërcënimi i Moskës për të “ngrirë” rrjedhat e gazit natyror përmes gazsjellësit Nord Stream 1 mbetet në tavolinë.”

“Komentet e sotme nga presidenti rus sigurisht që do të rrisin çmimet evropiane të gazit,” tha Tom Marzec-Manser, kryeanalist në ICIS. “Shqetësimet për flukset dhe zhvillimet ushtarake janë ndër shqetësimet kryesore të tregtarëve,” shton ai, duke folur për Bloomberg.

Për momentin, rezervat e gazit të Evropës janë në 86% të kapacitetit total, që është pak mbi mesataren e 5 viteve të fundit. Kjo, në mënyrë të arsyeshme, siguron disa “masë” për rrezikun e një ndërprerjeje të ardhshme në rrjedhat ruse.

“Situata për dimër është e menaxhueshme, por gjërat mund të bëhen disi më të vështira. Kjo është arsyeja pse nuk ka vend për vetëkënaqësi”, thekson Monika Zsigri, kreu i Task-Forcës Evropiane për Energjinë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit