1 C
Pristina
Monday, November 28, 2022

Katari, nën presion për shkak të homoseksualëve

Më të lexuarat

Kreu i FIFA-s kërcënon nga Doha: Ose të gjithë ose jo Botëror!

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ka thënë nga Doha se Katari nuk duhet të tregojë mikpritje selektive ndaj tifozëve gjatë Kupës së Botës dhe se në të kundërtën do t’u hiqet organizimi i Botërorit, raporton Diario AS.

Katari është nën presionin e organizatave të ashtuquajtura “të drejtave të njeriut”, pasi homoseksualiteti është i ndaluar në këtë vend arab.

“Nëse Katari nuk do të donte t’i mirëpriste të gjithë, atëherë nuk do të ishte organizatori i Kupës së Botës, një ngjarje që bashkon të gjithë njerëzit dhe kombet,” tha njeriu i parë i FIFA-s për mikpritësit e tij në Doha.

Prandaj, Infantino beson se Botërori do të shkojë pa probleme.

“Nëse Katari nuk dëshiron të tregojë mikpritje ndaj të gjithëve, atëherë nuk do të jetë organizatori i Kupës së Botës”, ishte mesazhi i fortë që dërgoi njeriu i parë i FIFA-s në Doha.

Të gjithë ata që përgatiten për eventin më të madh të futbollit duhet të dinë rregullat e rëndësishme se çfarë mund dhe nuk mund të bëhet në atë vend.

English Daily Star iu referua një burimi nga policia vendase, i cili pretendon se dënimet për shkelësit do të jenë shumë të larta, si fjala vjen, deri në shtatë vjet burg mund të merren për seks jashtë martesës.

P“Seksi është praktikisht i ndaluar për të gjithë, përveç bashkëshortëve, veçanërisht qëndrimet për një natë dhe seksi në mesin e të njëjtit seks. Nuk do të ketë seks brenda natës në Katar dhe nuk do të ketë asnjë festë. Të gjithë do të duhet të mendojnë për rregullat nëse nuk duan të përfundojnë në burg për një kohë të gjatë. Tifozët që vijnë veçanërisht duhet të kenë parasysh këto rregulla”, tha një burim policor për Daily Star. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit