6.4 C
Pristina
Thursday, April 18, 2024

iPhone i ri, ndoshta me karikues USB-C

Më të lexuarat

Çfarë parashikon ligji i BE-së?

iPhone i ri i Apple pothuajse me siguri do të ketë një karikues USB-C kur të zbulohet më 12 shtator, raporton BBC. Pajisjet celulare të kësaj kompanie aktualisht përdorin lidhësin e vet rrufe, ndryshe nga shumica e konkurrentëve në botë.

Ligji i Bashkimit Evropian kërkon që prodhuesit e telefonave të zbatojnë një lidhës universal për karikimin e telefonit deri në dhjetor 2024 për të kursyer paratë e konsumatorëve dhe për të reduktuar mbeturinat.

Shumica e produkteve të reja të Apple, të tilla si iPad-ët e fundit, tashmë përdorin USB-C, por kompania kundërshtoi rregullin e BE-së sepse beson se rregulloret strikte që detyrojnë vetëm një lloj lidhësi e mbysin inovacionin në vend që ta inkurajojnë atë.

Meqenëse iPhone 14 aktual tani duket të jetë pajisja e fundit e Apple që përdor ekskluzivisht rrufenë, kjo mund të shënojë fillimin e fundit për atë lloj lidhësi.

Ndryshimet priten në pajisjet e reja iPhone 15 dhe iPhone 15 Pro, të cilat duhet të zbulohen javën e ardhshme në eventin vjetor të promovimit të vjeshtës të kompanisë.

Rregulli i përbashkët i karikuesit të BE-së mbulon produktet elektronike të vogla dhe të mesme, duke përfshirë: telefonat celularë, tabletët, lexuesit elektronikë, mauset dhe tastierat, pajisjet GPS (sistemi i pozicionimit global), kufjet, kamerat dixhitale, konzolat e lojërave me video në dorë dhe altoparlantët portativë.

Secila prej tyre që ngarkohet me kabllo do të duhet të ketë një portë USB-C, pavarësisht se kush i prodhon pajisjet. Kompjuterët portativë (laptopë) gjithashtu do të duhet të respektojnë rregullat, por prodhuesit kanë më shumë kohë për të bërë ndryshime. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit