25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024


Investim i papritur: Google, dy miliardë dollarë në Malajzi

Më të lexuarat

Synimi ambicioz i vendit aziatik në teknologji

Google do të investojë dy miliardë dollarë në Malajzi për të strehuar qendrën e parë të të dhënave të kompanisë në vend, njoftoi qeveria të enjten, duke e bërë atë titanin më të fundit të teknologjisë që pompon para në rajon në kërkim të mundësive të rritjes.

Qeveria tha se paratë do të mbështesin 26,500 vende pune në sektorë të ndryshëm në Malajzi, duke përfshirë shëndetësinë, arsimin dhe financat, dhe vijnë disa ditë pasi kryeministri Anwar Ibrahim synoi të paktën 107 miliardë dollarë investime në industrinë e gjysmëpërçuesve.

Anwar tha në prill se ai ka në plan të ndërtojë parkun më të madh të projektimit të qarkut të integruar të Azisë Juglindore, duke ofruar stimuj duke përfshirë uljen e taksave dhe subvencionet për të tërhequr kompanitë globale të teknologjisë dhe investitorët.

Ruth Porat, presidente dhe shefe e investimeve të Google dhe kompanisë së saj mëmë Alphabet, tha: “Qendra e parë e të dhënave e Google dhe rajoni i Google Cloud është investimi ynë më i madh i planifikuar deri më sot në Malajzi – një vend që Google ka qenë krenar ta quajë shtëpi për 13 vjet. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit