17.7 C
Pristina
Thursday, May 30, 2024

Hungarezët bllokojnë hyrjen e Suedisë në NATO?

Më të lexuarat

Ankesat e Budapestit: Ja ku e ka shkelur Stokholmi…

“Nuk është e sigurt që Hungaria duhet të miratojë ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO”, tha kryetari i parlamentit hungarez për televizionin lokal HirTV mbrëmë vonë, duke sinjalizuar një vonesë të mundshme të mëtejshme në proces.

Procesi i ratifikimit të Hungarisë ka ngecur në parlament që nga korriku i vitit 2022 dhe Budapesti ka shprehur shqetësim për anëtarësimin e Suedisë në NATO për shkak të kritikave të politikanëve suedezë për kthimin e pretenduar demokratik të Hungarisë.

Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar ende ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO. “Ne nuk kemi nevojë për një aleat që mendon kështu për ne,” tha Laszlo Kover. “Nuk është e sigurt që ne do të votojmë për Suedinë në NATO”, theksoi ai.

Ai i referohej një filmi të shkurtër arsimor suedez për studentët që kritikon gjendjen e demokracisë në Hungari.

Hungaria pretendon se suedezët “po sulmojnë demokracinë hungareze”.

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto i ka dërguar tashmë një letër të hapur kolegut të tij suedez në të cilën thekson se kërkesa reciproke kontradiktore që parlamenti hungarez të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe sulmi ndaj demokracisë hungareze janë reciprokisht kontradiktore.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dritën jeshile për pranimin e Suedisë në NATO në samitin e aleancës në Vilnius në korrik. Suedia dhe Finlanda aplikuan për NATO vitin e kaluar pas pushtimit rus të Ukrainës. Finlanda mori dritën jeshile në prill, por Suedia po frenohet nga Turqia dhe Hungaria. Budapesti ka thënë se do të miratojë anëtarësimin suedez pasi Turqia ta miratojë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit