Historia e robërve gjermanë që mbetën në Shqipëri

0
55

Dokumentat flasin për një numër të vogël robërish
Historia dëshmon se pas përfundimit të Luftës së Dytë, në Shqipëri ka pasur një numër të pakët ushtarësh e robërish gjermanë.

Gjithsej 1523. Por edhe me këta ushtarë e robër komunistët zbatuan të njëjtën politikë si me italianët, duke i detyruar të punojnë për rindërtimin e vendit të shkatërruar nga lufta.
Historia ka dokumentuar edhe një rast makabër që thotë se një skuadër robërish gjermanë janë përdorur së bankë gjaku në “Spitalin Ushtarak”, ku komunistët i milnin sa herë u duhej gjak për të plagosurit apo të sëmurët e tyre..
Me robrit italian historia shqiptare eshte e shkelqyer, me sh se me hebrenjte.Cili eshte ai popull qe e mbron ish okupatorin e tij?Veç shqiptari. Ushtria italiane luftoi 4 vjet kunder shqiptarve 1939- 1943, vrau djem e vasha,dogji e bombardoi shtepi shqip. Nje dite te 43-it Italia fashiste kapitulloi dhe ushtaret italiane te mbetur ne Shqip nja 150 mije hodhen armet.Veç kesaj nuk ktheheshin dot ne vendin e tyre,Gjermani i sapoardhur ku ti gjente i vriste se i qujti tradhtar qe Italia la luften ne mes.Po ku do hanin ne nje vend te huaj. Athere me urdher te Shtabit te Pergj Partizan keta 150 mij ish ushtar italian u shperndan neper shtepi shqiptare nga 3-4.Shqiptari i veshi me tesha komb qe ti mbronte, por si ti ushqente kur skish per vete?Vendi ish i djegur e burrat e rinj ne luft me gjerman.Prandaj italian bashk me pleqt shqiptar si nje familje punuan ne ara, blegtori. Bashk punonin,hanin e jetonin ne nje kulm. Pas ikjes se gjerm italiant u kthyen ne Itali.Kurre Italia se harroi kete./kohaislame/

/kohaislame/