10.7 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023

Hebrenjtë britanikë protestojnë në Londër kundër “pushtimit izraelit”

Më të lexuarat

Ata i bënë thirrje qeverisë britanike “të mos ia hapë krahët” qeverisë izraelite dhe të mbështesë lirinë dhe barazinë për palestinezët dhe izraelitët

Një grup hebrenjsh që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar mbajtën dje një demonstratë në Londër për të protestuar ndaj “politikave të aparteidit” të qeverisë izraelite, raporton Anadolu.

Rreth 30 persona morën pjesë në protestën e mbajtur nga grupi aktivist hebre “Na’amod” pranë Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, duke bërë thirrje për më shumë presion ndërkombëtar ndaj Izraelit për të arritur paqen në rajon.

Ata i bënë thirrje qeverisë britanike “të mos ia hapë krahët” qeverisë izraelite dhe të mbështesë lirinë dhe barazinë për palestinezët dhe izraelitët.

Duke brohoritur parulla kundër politikave izraelite që nxisin “pushtimin dhe aparteidin”, protestuesit mbanin pankarta në të cilën thuhej “Jo demokraci me okupim”, “Demokracia dhe okupimi nuk mund të bashkëjetojnë” dhe “Jo Netanyahut, jo okupimit”, duke iu referuar vizitës së paralajmëruar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu.

– “Më shumë vendbanime për të mos sjellë liri për të gjithë”

Duke folur për Anadolu, Marco, një anëtar i grupit, tha se qeveria britanike nuk duhet të ftojë dikë nga qeveria izraelite, e cila po kryen shkelje të mëdha të të drejtave të njeriut në Palestinë, siç thotë komuniteti ndërkombëtar.

“Ne mendojmë se duhet të ketë dënime më të forta në vend që të ketë marrëveshje për ta mbrojtur qeverinë izraelite në arenën ndërkombëtare”, tha ai.

Në lidhje me ligjin e ri izraelit që hap rrugën për rivendosjen e katër vendbanimeve të paligjshme në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, Marco tha se ndërtimi i më shumë vendbanimeve nuk është mënyra për të arritur barazi dhe liri për të gjithë në rajon.

“Kjo do të rrënjos pushtimin edhe më shumë. Pra, përderisa ky është një problem, problemi tjetër është gjithashtu se sistemi më i madh rreth tij vazhdon të mbahet i okupimit dhe aparteidit në rajon”, shtoi ai.

Në përgjigje të komenteve të fundit të ministrit izraelit të financave Bezalel Smotrich se “palestinezët nuk ekzistojnë”, Marco tha se kjo është e gabuar dhe palestinezët kanë kërkesa legjitime për liri dhe barazi.

“Unë mendoj se mohimi i ekzistencës së tyre nuk do t’i bëjë ata të largohen”, shtoi ai.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit