1.5 C
Pristina
E enjte, 15 Prill, 2021

Hapja e negociatave, Maqedonia e Veriut propozon ndarjen nga Shqipëria

Më të lexuarat

Tetorin e kaluar, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk morën një ‘Po’, për sa i përketi hapjes së negociatave me Bashkimin Europian.

Të gjithë pranuan se Maqedonia e Veriut kishte përmbushur premtimet e saj, siç është Marrëveshja e Prespës e nënshkruar me Greqinë, çka solli edhe ndryshimin e emrit, por disa vende të BE-së shprehën dyshime për përparimin e Shqipërisë.

Nikola Dimitrov, Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, propozon gjatë një intervistë për Euronews, një zgjidhje të mundshme: Të dyja vendet të ndahen në procesin e hapjes së negociatave.

“Unë mendoj se suksesi i një vendi është lajm i mirë për të gjithë rajonin. Si fqinj, dhe mbi të gjitha si fqinj të mirë, ne besojmë se Tirana duhet të jetë në gjendje të fillojë rrugëtimin e saj evropian. Sigurisht një zgjidhje pozitive do të ishte më e mira. Ne duhet të punojmë për gjetjen e një emëruesi të përbashkët. Por nëse kjo nuk është e mundur, atëherë ne kemi nevojë për një vrull pozitiv, jo për një dinamikë negative. Dhe një është padyshim më mirë se asnjë”, ka theksuar ai.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit