27.6 C
Pristina
E enjte, 5 Gusht, 2021

Grupet rebele në Mali formojnë shtetin islamik

Më të lexuarat

Gao (Mali), 27 maj – Dy grupet rebele që pushtuan pjesën veriore të Malit, dy muaj më parë, kanë rënë dakord që të bashkohen dhe ta shndërrojnë territorin e tyre në shtet të pavarur islamik.

Zëdhënësit e tyre kanë thënë se grupi Tuareg MNLA dhe ai Ansar Dine kanë nënshkruar marrëveshjen në qytetin Gao, transmeton REL.

Të dy ata kanë pushtuar veriun e Malit – një zonë e madhësisë së Francës – në fund të muajit mars.

Fillimisht, grupi i parë ka kundërshtuar përpjekjet e Ansar Dines për vendosjen e Ligjit të Sheriatit në zonën e pushtuar.

Mbi 300,000 njerëz thuhet të jenë larguar nga zona që nga pushtimi rebel.koha/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit