14.5 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Gjetjet befasuese nga një anije e mbytur 360-vjeçare

Më të lexuarat

Thesaret e ekspozuara në një muze në Hollandë

Një sasi e madhe thesari u gjet në rrënojat e anijes 363-vjeçare dhe zbulimi më domethënës ishte një fustan nusërie argjendi që ishte pothuajse i paprekur.

Studiuesit nga Holanda, më saktësisht nga muzeu Kaap Skil, kanë nxjerrë ngadalë thesare nga anija e mbytur e vitit 1660, e cila u gjet pranë bregut të ishullit Texel, më i madhi në Detin e Veriut, për më shumë se dhjetë vjet.

Megjithëse të gjitha zbulimet e tyre janë ruajtur mjaft mirë për t’u ekspozuar në muzeun e tyre, dy gjëra dallohen për ruajtjen e tyre. Është një fustan mëndafshi, dhe një fustan i bukur nusërie me aksesorë të vegjël argjendi.

Pavarësisht se janë mbi 360 vjeçe, këto dy fustane janë pothuajse në gjendje perfekte. Sot, ekspozitat janë në muzeun Kaap Skil, së bashku me të gjitha gjërat e tjera nga rrënojat e kësaj anije, raporton CNN. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit