9.1 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Forcat izraelite arrestojnë 20 palestinezë në Bregun Perëndimor

Më të lexuarat

Forcat izraelite kanë kryer bastisje në mëngjes në qytete të ndryshme të Bregut Perëndimor

Forcat izraelite arrestuan 20 palestinezë në bastisjet në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare palestineze WAFA, forcat izraelite kanë kryer bastisje në mëngjes në qytete të ndryshme të Bregut Perëndimor.

Gjatë bastisjeve u arrestuan 20 palestinezë.

Sulmi nga kolonët hebrenj

Thuhet se një grup kolonësh hebrenj dogjën një automjet palestinez në Nablus.

Gassan Daglas, i cili është përgjegjës për Dosjen e Vendbanimeve në Bregun Perëndimor të qeverisë palestineze, për Anadolu tha se kolonët hebrenj sulmuan zonën Es-Safafir të fshatit Urif, në jug të Nablusit.

Duke thënë se kolonët i vunë zjarrin automjetit që i përkiste palestinezit Rajih Husein Es-Safadi dhe hodhën gurë në dritaret e një shtëpie, Daglas dënoi sulmin dhe bëri thirrje për “ndërhyrje ndërkombëtare” për t’u siguruar mbrojtje palestinezëve.

Sulmet nga kolonët hebrenj dhe bastisjet nga forcat izraelite

Sipas të dhënave zyrtare palestineze, në vitin 2023 ka pasur një rritje të sulmeve të kolonëve. Në muajin janar, kolonët hebrenj kryen 130 sulme në Bregun Perëndimor.

Kolonët hebrenj, të cilët morën pjesë në sulmet e ushtrisë izraelite ndaj palestinezëve dhe sulmuan drejtpërdrejt palestinezët dhe pronat e tyre, kryen 1.187 sulme në vitin 2022.

Forcat izraelite, të cilat shpesh bastisin Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Kudsin Lindor, po arrestojnë gjithashtu palestinezë me akuza të ndryshme. Herë pas here ndodhin incidente mes banorëve palestinezë dhe ushtarëve izraelitë, të cilët po reagojnë ndaj bastisjes së ushtrisë izraelite.

/aa/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit