21.7 C
Pristina
Thursday, September 28, 2023

Era e re e një “pajtimi të madh”: akti 5 miliardë dollarë

Më të lexuarat

Një investim i madh saudit në bankën qendrore turke

Arabia Saudite dhe Turqia nënshkruan të hënën një marrëveshje të shumëpritur për Mbretërinë për të investuar 5 miliardë dollarë në bankën qendrore të Ankarasë.

Depozita do të japë një nxitje të madhe për ekonominë e Turqisë, e cila po lufton pas tërmeteve shkatërruese në shkurt dhe rritjes së inflacionit – përpara zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale më 14 maj.

Fondi Saudit i Zhvillimit tha se marrëveshja “nuk është vetëm dëshmi e bashkëpunimit të ngushtë dhe lidhjeve historike midis dy vendeve dhe popullit të saj vëlla, por edhe një demonstrim i përkushtimit të Mbretërisë së Arabisë Saudite për të mbështetur përpjekjet e Turqisë për të forcuar ekonominë e saj”.

Ankaraja po punon për të konsoliduar lidhjet e saj ekonomike dhe të biznesit me rajonin e Gjirit, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite, duke siguruar një hyrje të investimeve të huaja.

Enver Erkan, një ekonomist në Dinamik Yatirim, Stamboll, tha për Arab Neës: “Depozita prej 5 miliardë dollarësh që do të investohet në CBRT pritet të kontribuojë në mënyrë kritike për ekonominë turke në rikuperimin nga dëmet financiare pas tërmetit dhe përgatitjen për zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale”.

Vjen ky zhvillim nën erën e një “pajtimi të madh” turko-saudit pas vitesh ftohje mes dy poleve të botës islame me të kaluar të famshme, por dhe me kriza mes tyre, pas një investimi perëndimor dekada më parë për të future armiqësinë mes tyre duke nxitur nacionalizmin respektiv, sidomos te sauditët.

Por më së shumti me iniciativën e Erdogan, dy vendet po hapin një epokë të re mes tyre, siç u ka hije asaj që në Islam është kult – vëllazëria e obliguar muslimane! /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit