7.8 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021

Emiratet e Bashkuara Arabe japin miliona dollar ndihmë Jemenit

Më të lexuarat

Banorët e Emirateve të Bashkuara Arabe kanë ngritur një fond prej 18.6 milion dërhemë ($ 5 milion) në organizatat bamirëse për të siguruar lehtësim të menjëhershëm për krizën aktuale humanitare Jemenit.

Jemeni po përjeton një nga krizat më të rënda humanitare, e cila ka lënë miliona njerëz uritur për shkak të mungesës së ushqimit dhe të ujit pas ndryshimit të qeverisë qe ende përballet me kushtet e këqija të mëparshme.

Autoritetet e fushatës së Gjysmëhënës së Kuqe (RAC) njoftuan të premten se AED 18.6 milion dollarë u mblodhën në fonde për t’u drejtuar drejt Jemenit.

Një numër i organizatave bamirëse vendore së bashku me RCA synon të rrisë ndihmën për t`i siguruar jemenaseve ushqime themelore dhe furnizime mjekësore.

Presidenti i Emiratet e Bashkuara Arabe Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan miratoi një paketë 500 milion dërhem ($ 136,000,000) ndihmë për Jemenin muaj më parë.

Qendrat e shpërndarjes janë ngritur në të gjithë vendin për të mbledhur donacione dhe furnizimet të cilat do të dërgohen direkt për të mbështetur njerëzit në Jemen.

Khalfan Al-Kindi, Drejtor i zyrës së Gjysmëhënës së Kuqe në Jemen i tha Emirates, agjencisë së lajmeve WAM, se ekipet e RCA të Emirateve të Bashkuara Arabe në bashkëpunim me zyrën e tij filluan aktivitetet e tyre të dielën në mbrëmje për të iu dal në ndihmë familjeve në nevojë, nëpërmjet shpërndarjes së shportave ushqimore për çdo familje, duke përfshirë “sheqer ,, miell orizi dhe vaj për gatim . “

Arabia Saudite, Perëndimi dhe shtetet e Gjirit premtuan më shumë se 4 miliard dollarë ndihmë Jemenit në një konferencë në Riad në muajin Maj, raportoi Reuters.

Ndërkohë, në disa qytete në Jemen janë duke përjetuar periudha të gjata errësire pas sulmeve ndaj linjave të energjisë dhe stacioneve të energjisë.

Qindra e mijëra studentë jemenas kanë dalë në rrugë në të gjithë vendin për të shprehur zhgënjimin e tyre të cilat ata thonë se ka ndikuar studimet e tyre gjatë periudhës së provimit përfundimtar / Al Arabia

Shqip:K.Morina/kohaislame.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit