14.7 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021

E PATHËNA/ Media: Pse Putin i ofroi Biden-it një bazë ruse në Azinë Qendrore

Më të lexuarat

Në qershor, presidenti rus Vladimir Putin i ofroi Presidentit të SHBA Joe Biden të përdorë bazat ushtarake ruse në Azinë Qendrore për të mbledhur informacion nga Afganistani, njoftoi të shtunën e përditshmja ruse Kommersant.

Në një ofertë të rrallë gjatë një periudhe marrëdhëniesh të ftohta midis Uashingtonit dhe Moskës, Putini sugjeroi në 16 qershor gjatë bisedimeve me Biden në Gjenevë që ata të koordinonin rreth Afganistanit dhe të vendosnin bazën ruse në Taxhikistan dhe Kirgistan në “përdorim praktik”, raportoi Kommersant, duke cituar burime pa emër.

Gazeta deklaroi se kjo mund të nënkuptojë shkëmbimin e informacionit të marrë me ndihmën e dronëve, por që pala amerikane nuk u përgjigj në mënyrë specifike.

Në fillim të këtij muaji, Reuters njoftoi se administrata e Biden kishte biseduar me Kazakistanin, Taxhikistanin dhe Uzbekistanin për pranimin e përkohshëm të mijëra afganëve të cilët punuan me forcat e SHBA dhe tani përballen me kërcënime të talibanëve, duke cituar tre burime që kanë njohuri për të.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të premten se tërheqja e Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s nga Afganistani e kishte bërë situatën politike dhe ushtarake më të pasigurt. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit