21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Deklarata rrëqethëse e ministrit izraelit: “S’ka gjë të tillë si palestinezë”

Më të lexuarat

Deri ku shkon ekstremizmi hebre, tashmë në qeveri

Nuk ka gjë të tillë si palestinezë, sepse nuk ka gjë të tillë si popull palestinez, tha të dielën ministri izraelit i financave Bezalel Smotrich në një shërbim përkujtimor në Paris.

Ligjvënësi i ekstremit të djathtë tha se populli palestinez ishte një “shpikje” e gatuar në shekullin e 20-të për të luftuar sionizmin dhe se njerëzit si ai dhe gjyshërit e tij ishin “palestinezë të vërtetë”.

Duke folur nga një foltore e stolisur me një hartë të bazuar në stemën e milicisë sioniste Irgun, që tregonte Izraelin të shtrirë në Bregun Perëndimor dhe Jordaninë, ai tha se qeveritë franceze dhe amerikane duhet të dëgjonin “këtë të vërtetë” për palestinezët.

“A e dini se kush janë palestinezët? Unë jam një palestinez,” tha kreu i partisë ultra-nacionaliste të Zionizmit Fetar, sipas Middle East Eye.

Smotrich iu referua gjyshes së tij, e cila lindi në qytetin verior të Izraelit, Metula, dhe gjyshit të tij të ndjerë, i cili ishte një Jerusalemit i gjeneratës së 13-të.

Ideja se nuk ka njerëz të tillë si palestinezët, dhe se hebrenjtë izraelitë janë gjithsesi palestinezët e vërtetë, është një tropikë e gjatë e krahut të djathtë në politikën izraelite.

Paraqitja e Smotrich në memorialin e aktivistit të ndjerë të Likud Jacques Kupfer supozohej të sponsorizohej nga Fondi Kombëtar Hebre (JNF), por organizata ia mohoi mbështetjen për shkak të kësaj paraqitjeje, shkruan Haaretz.

Ministria e Jashtme franceze njoftoi javën e kaluar se përfaqësuesit e qeverisë në Paris nuk kanë ndërmend të takohen me Smotrich gjatë vizitës së tij në vend.

Përveç të qenit ministër i financave, Smotrich tani ka kompetenca të rëndësishme mbi Bregun Perëndimor të pushtuar, për të cilin avokatët e të drejtave të njeriut i thanë MEE se përbënte një “aneksim de jure”.

Në fund të shkurtit, ky ministër tha se shteti i Izraelit duhet të “fshijë” fshatin palestinez Huwwara, pasi u nënshtrua tërbimit të dhunshëm nga kolonët izraelitë.

Ish-ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz tha se Smotrich, i cili gjithashtu e quajti veten një “homofob krenar”, donte “një Nakba tjetër”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit