2.5 C
Pristina
Friday, December 2, 2022

DAVUTOLLU: TURQIA DO TË MARRË MASA NË RAST TË CENIMIT TË KUFIJVE TË SAJ

Më të lexuarat

Turqia do të ndërmarrë masa në rast të cenimit të kufijve të saj, të cilat janë edhe kufij të NATO-s, paralajmëroi dje Ministri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Davutollu.

 ”Mbrojtja e kufirit të Turqisë si linjë e sigurisë mund të jetë një çështje, që do t’i prekë të gjithë aleatët e NATO-s”, deklaroi ai.

“Në rast të cenimit të kufirit, ne rezervojmë të drejtën të ndërmarrim masa të ndryshme dhe në të njëjtën kohë të vazhdojmë konsultimet me anëtaret e NATO-s”, shtoi Davutollu.

Shefi i diplomacisë turke theksoi se Ankaraja po ndjek me vëmendje ngjarjet në Siri pas shpalljes së armëpushimit./trt/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit